W kategorii Akademia Młodego Biologa

W sobotę 16 czerwca, o godzinie 17:00 odbędzie się ostatnie przed wakacjami spotkanie w ramach cyklu Akademia Młodego Biologa.

Niebywałe spotkanie z odkrywczynią fal grawitacyjnych – Panią Profesor Dorotą Gondek-Rosińską która  pracuje w Instytucie Astronomii na Uniwersytecie Zielonogórskim. W swojej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim astrofizyką gwiazd neutronowych i czarnych dziur.

Od 2008 roku Dorota Gondek-Rosińska jest członkiem zespołu polskich naukowców Virgo-Polgraw i zajmuje się m. in. symulacjami numerycznymi astrofizycznych źródeł fal grawitacyjnych oraz poszukiwaniem, w danych z detektorów Virgo/Ligo, sygnałów wytworzonych w procesie łączenia się czarnych dziur lub gwiazd neutronowych w układach podwójnych.

Za odkrycie fal grawitacyjnych w 2017 r. przyznana została nagroda Nobla z fizyki, a Pani Profesor jest członkiem międzynarodowego zespołu, który dokonał tego odkrycia. Mamy zatem niepowtarzalną okazję i zaszczyt spotkać Odkrywcę i wielką pasjonatkę astrofizyki.

Pani Profesor w sposób przystępny opowie nam o zagadnieniach, które warto poznać i zrozumieć, bo naukowcy twierdzą, że fale grawitacyjne pozwolą nam lepiej zrozumieć wszechświat, a ich istnienie już sto lat temu przewidział Albert Einstein w swojej ogólnej teorii względności.

Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny.

Recent Posts