Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze swoje funkcjonowanie rozpoczęło 08 września 2015 roku. Nasza działalność opiera się na podstawowych założeniach:

 1. Pobudzanie u odwiedzających aktywności i chęci poznawania zjawisk przyrodniczych poprzez samodzielne wykonywanie eksperymentów.
 2. Rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia i wyciągania właściwych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, szczególnie  u dzieci i młodzieży.
 3. Kreowanie postaw propagujących znaczenie nauki.
 4. Tworzenie lokalnego środowiska nauko- i kulturotwórczego, opartego na kapitale wiedzy.
 5. Współpraca ze środowiskiem lokalnym, w tym z Uniwersytetem Zielonogórskim, placówkami oświatowymi i naukowymi, organizacjami społecznymi, instytucjami miejskimi.
 6. Integracja zespołu pracowników, kreujących działania Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodniczego i stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi tego zespołu.
 7. Rozwój Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodniczego i planowanie kolejnych zadań inwestycyjnych.

Każdego dnia od otwarcia Centrum wcielamy w życie nasze założenia.

2019
 1. 10.11.2019 r. W tym roku piąty już raz Centrum Nauki Keplera wzięło udział w SPiN Day, czyli Międzynarodowym Dniu Muzeów i Centrów Nauki, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Społeczeństwo i Nauka SPiN”. W Centrum Przyrodniczym oraz Planetarium Wenus, odbył się cykl spotkań, warsztatów i pokazów, mających na celu przybliżenie tematów związanych ze zmianami klimatu i ekologią.
  Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze przygotowało pokazy, zajęcia warsztatowe oraz laboratoryjne:
 • Tworzymy prosty filtr do wody.
  Filtr do wody wykonywany był w oparciu o proste, dostępne materiały, a tworzyły go warstwy, które stopniowo oczyszczają wodę.
 • Poznajemy owady pożyteczne.
  Zajęcia obejmowały różne zagadnienia związane ze światem owadów społecznych. Były warsztaty, podczas których poznawaliśmy m. in. strukturę społeczną rodziny owadziej, rozwój kolonii, ciekawostki dotyczące owadów społecznych itp. Podczas zajęć przeprowadzaliśmy obserwacje makroskopowe i mikroskopowe preparatów i żywych owadów.
 • Eko-ozoboty.
  Specjalne małe roboty przeprowadzały nas przez specjalną trasę, wykonując zadania z zakresu ochrony środowiska.
 • Zajęcia laboratoryjne: „Sekretny świat planktonu”.

Podczas warsztatów obserwowane były mikroorganizmy planktonowe. Wykorzystywaliśmy przyrządy optyczne, dzięki czemu poznawaliśmy ich budowę. Poznawaliśmy również możliwości papierowego mikroskopu – Foldscope, który z pomocą telefonu komórkowego, pozwala na wykonywanie zdjęć i filmów z naszych obserwacji.

Oczywiście dla najmłodszych (i nie tylko) było stanowisko „Eko-kącik dla najmłodszych”, gdzie odbywały się zajęcia plastyczne, w ramach których dostępne były malowanki, wyklejanki i elementy do budowania.

 1. 4.10 i 25.10 2019 r. Wraz ze Stowarzyszeniem DUŻY NIEBIESKI DOM zaprosiliśmy do udziału w projekcie „Artyści i dzieci niestandardowo o niepodległości”.
  W programie wydarzenia odbyły się:
 • tematyczna wystawa malarska „100 maków na stulecie Niepodległości” wykonana przez artystkę Katarzynę Żok,
 • zajęcia plastyczne, podczas których wspólnie z najmłodszymi tworzyliśmy flagę Polski w niestandardowym, spektakularnym rozmiarze,
 • dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji na temat historii odzyskania przez Polskę niepodległości podczas prelekcji i projekcji multimedialnej – wszystko to podane w przystępnej, ciekawej i lekkiej formie.

Najbardziej zaangażowanych uczestników wydarzenia zaprosiliśmy do wspólnie tworzonego artystycznego kolażu, nawiązującego tematyką, kolorystyką i przesłaniem do tematu odzyskania Niepodległości. Dla podkreślenia udziału w projekcie osób z niestandardowymi potrzebami edukacyjnymi, wykonany kolaż został dołączony do wystawy głównej.

 1. 14.09.2019 r. Takiego wydarzenia w Centrum Przyrodniczym jeszcze nie było!

14 września zorganizowaliśmy InsectDay – dzień dedykowany owadom. Przedstawiliśmy bogaty świat owadów, ich zróżnicowanie morfologiczne, ciekawe zachowania i rolę tej wielkiej grupy bezkręgowców w środowisku przyrodniczym.
Zaplanowaliśmy szereg atrakcji, w tym:

 • wystąpienia doświadczonych hodowców, specjalistów od owadów,
 • otwarcie wystawy zdjęć „Z kamerą wśród owadów CP”,
 • przedstawienie owadów zapylających i sposobów ich ochrony,
 • tworzenie animowanych rysunków w technologii pic-quick,
 • wystawę owadów egzotycznych wyhodowanych w naszym insektarium,
 • zajęcia plastyczne ściśle związane ze światem owadów.
 1. 11.08.2019 r. W tym roku pierwszy raz włączyliśmy się w obchody Wielkiego Dnia Pszczół. Dla naszych gości przygotowaliśmy interesujący program. I tak po kolei:
 • Zakładaliśmy mini-łąkę kwietną na terenie CP, bazując na nasionach z naszego Banku Nasion.
 • Poznawaliśmy świat pszczół podczas spotkania z przyrodnikiem Marcin Sikora ze Stowarzyszenie Natura i Człowiek – znawcą trzmieli.
 • Zbieraliśmy nasiona roślin łąkowych na nieużytku sąsiadującym z CP (zajęcia plenerowe).

Wielki Dzień Pszczół, przypadający na 8 sierpnia, obchodzimy w Polsce już po raz siódmy. Warto dodać, że Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ w 2018 r., obchodzony jest 20 maja. Jak widać, my w naszym kraju, wcześniej zauważyliśmy wagę problemu związanego ze zmniejszeniem liczebności zapylaczy, w tym oczywiście pszczół. Wielki Dzień Pszczół wpisał się na stałe w kalendarz najważniejszych świąt dotyczących ekologii obchodzonych w Polsce. Do akcji włączyły się placówki przyrodnicze w całej Polsce, w sumie ok. 40 – parki narodowe, krajobrazowe i muzea, w tym Zielonogórski Ogród Botaniczny.

 1. 20.07.2019 r. Odbył się już IV Piknik Naukowy, organizowany przez Centrum Nauki Keplera! Centrum Przyrodnicze oraz Planetarium Wenus przygotowało jak zwykle wiele ciekawych atrakcji związanych z popularyzacją nauki, przede wszystkim poprzez zabawę i jej doświadczanie. 50 lat temu, 20 lipca 1969 roku, po  raz pierwszy człowiek postawił stopę na księżycu. Od tego czasu postęp technologii nabiera coraz większego rozpędu, a do kolejnej naszej wizyty na srebrnym globie brakuje nam już naprawdę niewiele. Na księżyc może wybrać się każdy z nas. I choć na razie może się to zadziać tylko w naszej wyobraźni, od marzeń do realizacji dzieli nas jedynie pokonywanie kolejnych, wyznaczanych sobie celów.

„Halo, halo Księżyc, tu Ziemia”! Bawiliśmy się świetnie, poznając przy tym wiele księżycowych tajemnic! Tegoroczny Piknik Naukowy, w wielu momentach nawiązywał właśnie do Księżyca, ale nie tylko. Jak co roku, przygotowaliśmy specjalne strefy: KOSMOS, RELAKS, EKSPERYMENT, PRZYRODA oraz PARTNERZY.

 1. 7.06.2019 r. Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze włączyło się w obchody Światowego Dnia Środowiska. Na dzieci i młodzieży, którzy nas odwiedzali w tym dniu, przygotowaliśmy prezentację na temat: „SMOG, czyli co wisi w powietrzu?”. Dowiedzieliśmy się podczas niej czym jest zjawisko smogu, jaki ma na nas wpływ i jak się przed nim chronić. Wspólnymi siłami możemy stać się częścią pozytywnej zmiany poprzez budowanie zrównoważonej przyszłości opartej o czyste środowisko i powietrze, postawienie na bardziej odpowiedzialne zachowania i wybory oraz realizację prostych działań, których suma złoży się na wielką zmianę na lepsze. W tym dniu wspomagaliśmy również Urząd Miasta Zielona Góra, który bierze udział w ogólnopolskiej kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety. Kampania ta jest częścią globalnych obchodów World Environment Day, koordynowanych przez UN Environment – Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były zagadnienia, związane z zanieczyszczeniem powietrza. Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Środowiska jest przyjęte przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UN Environment) hasło #BeatAirPollution. Razem z kampanią BreatheLife stało się ono inspiracją dla tegorocznej Zielonej Wstążki. W Centrum Przyrodniczym prezentowaliśmy również wystawę prac dzieci zielonogórskich szkół, laureatów konkursu pn. „Śmieci nie giną w piecu, one wracają do nas przez komin…!” organizowanego przez Urząd Miasta Zielona Góra.
 2. 1.06.2019r. czekały na naszych gości wspaniałe warsztaty! Poprowadziła je Lilianna Lilu Batory – artystka tworząca grafiki i obrazy o anielskiej, metafizycznej, bajkowej tematyce. Malowaliśmy kamienie, które stawały się osobistymi amuletami ze szczególną intencją. Ale to nie wszystko. Rodzinnie, jak to na naszych warsztatach bywa, tworzyliśmy własne przypinki/butony.
 3. 31.05.2019r. zainaugurowaliśmy nowy projekt „I zwierzaki to wiedzą”. Dzień Dziecka to doskonały moment na wędrówkę po zaczarowanym świecie bajek. Proponowany cykl jest okazją do spotkania z pisarzem – Alfredem Siateckim. Nasz gość jest członkiem Związku Literatów Polskich, autorem 32. powieści i zbiorów opowiadań. Kilka lat temu dla swoich małych wnuków napisał opowiadania/bajeczki. Zapraszany do przedszkoli wnuków i później do innych placówek – czytał te opowieści, a dzieci słuchały i rysowały ilustracje do tych bajek. Bajki przedstawiają świat zwierząt i można śmiało nazwać je eko-bajkami. Edukują, a ich morały zachęcają do dbania o nasze środowisko. Słuchaliśmy zatem, a potem tworzyliśmy własny, bajkowy świat – kredkami, farbkami, z plasteliny lub chrupek. Technika była dowolna, a wyobraźnia niczym nie ograniczona.
 4. 26.05.2019 r. Dzień Mamy to szczególna okazja, aby każda mama poczuła się wyjątkowo. Jak sprawić, aby mamy poczuły się wyjątkowo 26 maja? Mieliśmy super propozycję – niespodziankowe warsztaty – spotkanie ze stylistką i konsultantką -wizażystką.
  Stylistka – Iwona Zbyrat omówiła typy sylwetek i podpowiedziała jaki strój należy dobrać do naszej figury. Dokonała analizy kolorystycznej dedykowanej uczestniczkom warsztatów i przedstawiła zasady kompletowania naszej garderoby – czyli jak utrzymać ład w naszej szafie i jak kupować zgodnie z zasadą TDB (rozsądnych i udanych zakupów). Uzupełnieniem stylowego stroju powinien być profesjonalny makijaż. Pomagała nam w tym Aleksandra Szorc, która przedstawiła nam najnowsze trendy i techniki makijażu. Wszystko miało formułę warsztatową, czyli dużo praktyki.
 5. 11.05.2019 r. tylko u nas z okazji rozpoczętej wiosny 2019 – odbyło się spotkanie z pasjonatem przyrody!!! Cykl „Spotkania Przyrodników” zainaugurowaliśmy w 2018, a zróżnicowana tematyka znalazła już grupę stałych słuchaczy. Na opisywanym spotkaniu byli wszyscy Ci, którzy zainteresowani są poznaniem owadów zapylających. Naszym gościem był Marcin Sikora – przyrodnik ze Stowarzyszenia „Natura i Człowiek” (NiC), współautor książki „Pszczoły w mieście. Trzmiele Wrocławia”, fotograf przyrody. Razem z Panem Marcinem budowaliśmy już w ramach Dnia Ziemi domki dla pszczół murarek oraz rozdawaliśmy nasiona roślin chętnie odwiedzanych przez zapylaczy. Tym razem poznawaliśmy grupę owadów zapylających i dowiedzieliśmy się jak wygląda ich liczebność na naszej planecie. Naukowcy biją na alarm – począwszy od końca XX wieku, radykalnie spada liczba owadów zapylających w wielu ekosystemach na całym świecie. Owady zapylające biorą udział w zapylaniu wielu roślin. Przenosząc pyłek umożliwiają zapłodnienie i powstanie nasion. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej biosfery. O tym wszystkim opowiadał nasz gość. Spotkanie zakończyło otwarcie wystawy zdjęć „Flora wiosenna”.
 6. 10.05.2019 r. w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE), zaplanowaliśmy w naszym Centrum wydarzenie, które zgromadzi przyrodników propagujących bioróżnorodność terenów kopalnianych. W tym roku obchody DOFE zbiegły się z obchodami 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Centrum Przyrodnicze, które powstało dzięki projektowi unijnemu, było miejscem seminarium „Przyroda Kopalni Surowców Mineralnych Nowogród Bobrzański”. Sprawdziliśmy co kryje nasza okolica. Współorganizatorem tego wydarzenia była Grupa Górażdże. Naszą współpracę nawiązaliśmy w 2015 r., kiedy to przystąpiliśmy do prestiżowego międzynarodowego konkursu przyrodniczego „Quarry Life Award” organizowanego przez koncern Heidelberg Cement, do którego należy Grupa Górażdże. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat unikatowych walorów przyrodniczych kopalń surowców mineralnych oraz wspieranie projektów naukowo-badawczych mających na celu ochronę i zwiększenie bioróżnorodności tych terenów. Zespół złożony z pracowników naszego Centrum oraz naukowców i studentów z Wydziału Nauk Biologicznych UZ, w ramach III edycji konkursu, przygotował projekt, który zajął 2. miejsce w Polsce. Kontynuacją naszych działań w kopalni Nowogród Bobrzański były prace rewitalizacyjne na terenach poeksploatacyjnych, opracowanie monografii „Przyroda Kopalni Surowców Mineralnych Nowogród Bobrzański” oraz przygotowanie tablic tematycznych, które są dopełnieniem tworzonej ścieżki dydaktycznej na terenach pokopalnianych.
 7. 12-13.04.2019 r. w ramach corocznie obchodzonego przez nas „Dnia Ziemi” bardzo dużo się działo. Odbyły się pokazy, doświadczenia i zajęcia warsztatowe dla grup zorganizowanych. Zaplanowaliśmy eksperymenty nawiązujące do naszej biosfery, hydrosfery i atmosfery oraz zajęcia plastyczne, podczas których stworzymy kolaże poświęcone naszej planecie i ochronie bioróżnorodności. Były specjalne stanowiska:

„Życie na biegunach” – zaplanowany pokaz pozwoli poszerzyć naszą wiedzę na temat życia w Arktyce i na Antarktydzie. Odpowiedzieliśmy na pytania: Czy Arktyka bywa kolorowa? Czy ktokolwiek mieszka na Antarktydzie? Kto żyje w wodach Oceanu Południowego i jakie ma kolory?

„Świat pod mikroskopem” – fascynujące obserwacje mikroskopowe.

„Magiczna woda” – pokazy związane z różnymi właściwościami wody oraz formami jej występowania na Ziemi.

„Nasza Ziemia” – tworzenie wielkoformatowej planszy techniką kolażu.

„Pomagamy zapylaczom” – poznawania zapylaczy i budowanie domków dla murarek.

 1. 7.04.2019 r. kolejny już raz w Centrum zorganizowaliśmy rodzinne „Wielkanocne warsztaty plastyczne”. W programie było: wykonywanie kurczaków
  i królików z włóczki, zdobienie jaj styropianowych, wykonywanie kur z brystolu i sznurka, aranżacja stroików i dekoracji wielkanocnych. Niezmiennie warsztaty przez nas organizowane cieszą się dużym zainteresowaniem. Za rok kolejne warsztaty wielkanocne.
 2. 5.04.2019 r. uruchomiliśmy „Kalejdoskop ” kolejną super ciekawą, interaktywną wystawę w naszym Centrum. Składa się ona z 30 stanowisk, m.in. wielkiego kalejdoskopu, labiryntów świetlnych złożonych z elementów optycznych, takich jak zwierciadła, soczewki, pryzmaty, lustrzanych mozaik, miraży i zadań zręcznościowych. Ekspozycja powstała w wyniku połączenia obserwacji wyniesionych z wielu polskich i europejskich centrów nauki z doświadczeniem wyniesionym przez autora. Wystawa w ciekawy sposób przybliża nam tajniki optyki, rozwija umiejętność logicznego myślenia oraz uruchamia kreatywność.
 3. 24.02.2019 r. obchodziliśmy w CNK Centrum Przyrodniczym Światowy Dzień Dinozaura przypadający na 26. lutego. Była to wspaniała okazja by przybliżyć naszym gościom te prehistoryczne gady, które w erze mezozoicznej zamieszkiwały naszą planetę. Główną atrakcją była specjalnie przygotowana animacja na dużym ekranie – pokaz w technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości) oraz animatroniczny dinozaur spacerujący po Centrum. Na stanowisku z czujnikiem głębi, możliwe było również wirtualne odkopanie różnych gatunków dinozaurów (szkieletów). Następnie była możliwość zobaczenia jak przedstawiciele poszczególnych gatunków wyglądali i pobawić się z tymi wirtualnymi zwierzętami. Czekała na nas także zabawa w paleontologa. Na sali ekspozycyjnej znajdowała się piaskownica z ukrytymi szczątkami dinozaura. Uczestnicy zabawy za pomocą pędzelków i łopatek mieli za zadanie odkopać te artefakty. Dodatkowe informacje na ich temat przedstawione były na tablicy informacyjnej. Przygotowane były również stanowiska warsztatowe „Świat Dinozaura”. Uczestnicy w każdym wieku mogli wykonać prace plastyczne nawiązujące do tematyki wydarzenia. Na znawców świata dinozaurów czekało koło fortuny „Dino”. Był to tematyczny quiz z nagrodami.
 4. 17.02.2019 r. już tradycyjnie z okazji Dnia Kota, obchodzonego w całej Polsce, zaprosiliśmy do CNK Centrum Przyrodniczego wszystkich, którzy kochają koty. Spotkaliśmy się z wolontariuszką naszego schroniska, właścicielką kilku psów i kotów – Panią Katarzyną Sobieszek, która opowiedziała o tym w jaki sposób odpowiedzialnie zajmować się naszym pupilem – kotem. Odbyły się też zajęcia warsztatowe. Robiliśmy matę zapachową dla naszych kotów. „Przepustką” do uczestnictwa w zajęciach było przyniesienie karmy lub akcesoriów dla zwierząt ze schroniska. Przez cały miesiąc luty prowadziliśmy też zbiórkę karmy
  i akcesoriów dla zwierząt ze schroniska.
 5. 15-25.01.2019 r. kolejny raz dla tych wszystkich, którzy nie mieli innych planów na ferie zimowe przygotowaliśmy specjalną super ofertę pokazów, eksperymentów i zajęć warsztatowych. Sięgaliśmy „Gdzie wzrok nie sięga, czyli eksperymentowaliśmy ze światłem”, odbywaliśmy podróże „W poszukiwaniu skarbów”, poznawaliśmy „Świat zmysłów”, „Niesamowity świat owadów” czy „Życie na biegunach”. Odbyliśmy również szkolenie z „Podstaw rysunki”
  i „Budowania mostów” Działo się dużo, a zainteresowanie naszymi zajęciami przerosło najśmielsze oczekiwania. Dziękujemy za Waszą obecność. Wracajcie do nas za rok.
 6. 11.01.2019 r. po raz czwarty uczestniczyliśmy w VIII Nocy Biologów 2019. Hasło przewodnie tej edycji brzmiało – „Biologia dla Zdrowia”.  Przygotowaliśmy dla Was liczne atrakcje. Co godzinę odbywały się następujące pokazy:

„Białka, lipidy, cukry, czyli po co jemy”

W ramach pokazu stworzyliśmy mini-laboratorium, w którym nasi specjaliści przybliżali wybrane właściwości fizyczne i chemiczne podstawowych składników odżywczych. Poznaliśmy funkcje tych związków w naszym organizmie, co pozwoliło nam zrozumieć potrzebę ich stałego uzupełniania.

„Zdrowie na talerzu – witaminy”

W trakcie zajęć warsztatowych ich uczestnicy dowiedzieli się, jakie witaminy, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, znajdują się w popularnych produktach spożywczych i na czym polega ich rola.

„Czy wiesz co jesz?”

Zajęcia miały charakter pokazowo – warsztatowy. W ich trakcie dowiedzieliśmy się, które produkty spożywcze warto kupować. Nauczyliśmy się rozumieć informację żywieniową na etykietach, aby móc ocenić, czy kupowana żywność zawiera potrzebne Naszemu organizmowi składniki pokarmowe. Rozmawialiśmy o nabiale, płatkach śniadaniowych, chlebie i innych produktach.

„Tajemnice BMI”

Podczas warsztatów rozszyfrowaliśmy skrót BMI i dowiedzieliśmy się co ten indeks oznacza. Samodzielnie obliczaliśmy ten współczynnik i określaliśmy, czy masa naszego ciała jest prawidłowa, czy też należy bardziej o siebie zadbać.

„Zdrowie masz we krwi”

Zajęcia w przystępny sposób zapoznały uczestników z zasadami doboru grup krwi do transfuzji. Określiły, kto może być uniwersalnym dawcą, a kto biorcą, gdyż, jak wiadomo, podczas transfuzji krwi, nie każdy może oddać nam swoją krew. Wyjaśniliśmy dlaczego krew jest tak ważna dla naszego organizmu.

„Niezłe ziółka, czyli krótko o ziołolecznictwie”

Wśród otaczających nas chwastów można znaleźć wiele roślin, które przez lata służyły do leczenia. W ostatnich latach wracamy do tych darów natury. Nasi specjaliści zaprezentowali wybrane gatunki ziół i opowiedzieli o ich właściwościach leczniczych.

2018
  1. 12.01.2018 r. trzeci raz uczestniczyliśmy w Nocy Biologów. W ramach tegorocznej edycji Nocy Biologów, organizowanej w całej Polsce, przygotowaliśmy ciekawe pokazy połączone z zajęciami warsztatowymi i laboratoryjnymi. Pod okiem specjalistów poznawaliśmy tajemnice życia pajęczaków, dociekaliśmy czym jest zjawisko luminescencji i przypominaliśmy podstawy optyki. Każdy uczestnik mógł poczuć się jak kreatywny naukowiec ‚szalejący’ w laboratorium.
  2. 21.01.– 28.02.2018 r. prowadziliśmy zbiórkę karmy i akcesoriów dla zwierząt z naszego zielonogórskiego schroniska. Nasza coroczna akcja spotyka się z dużym zrozumieniem naszych Gości. Chociaż tyle wspólnie możemy zrobić dla naszych przyjaciół mniejszych.
  3. 12-25.02.2018 r. dla tych wszystkich, którzy nie mieli innych planów na ferie zimowe przygotowaliśmy specjalną super ofertę pokazów, eksperymentów i zajęć warsztatowych. Działo się dużo, a zainteresowanie naszymi zajęciami przerosło nasze oczekiwania. Dziękujemy za Waszą obecność. Wracajcie do nas za rok.
  4. 25.02.2018 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Dinozaura, przypadający na 26 lutego. Była to wspaniała okazja by przybliżyć naszym gościom te prehistoryczne gady, które w erze mezozoicznej zamieszkiwały naszą planetę. Główną atrakcją dnia był „ożywiony”, animatroniczny dinozaur, witający odwiedzających. Poza tym prezentowaliśmy krótki film 3D dla wszystkich uczestników wydarzenia. Na stanowisku z czujnikiem głębi, możliwe było również wirtualne odkopanie różnych gatunków dinozaurów (szkieletów). Następnie można było zobaczyć jak przedstawiciele poszczególnych gatunków wyglądali i pobawić się z tymi wirtualnymi zwierzętami. Na naszych najmłodszych gości czekała również zabawa w paleontologa w piaskownicy z ukrytymi szczątkami dinozaura. Uczestnicy zabawy za pomocą pędzelków i łopatek mieli za zadanie odkopać te artefakty. Były jeszcze inne atrakcje, ci którzy nas odwiedzili z pewnością je pamiętają. Zapraszamy za rok.
  5. 3-4.03.2018 r. zorganizowaliśmy „Wiosenne warsztaty ozdób wielkanocnych”. W pierwszym dniu zaproponowaliśmy Państwu warsztaty kwiatowe. Podczas warsztatów uczestnicy uczyli się wykonywać różnego rodzaju kwiaty z bibuły, aby móc je później wykorzystać do aranżacji wianków, bukietów, palm wielkanocnych itp. W dniu drugim odbyły się warsztaty ze zdobienia jajek wielkanocnych. Podczas warsztatów uczestnicy uczyli się ozdabiać jajka z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Warsztaty prowadziły Specjalistki CNK-CP.
  6. 10.03.2018 r. rozpoczęliśmy kolejną naszą inicjatywę nowy cykl zajęć, tym razem warsztatowych – Akademia Młodych Projektantów. Uruchamiamy naszą kreatywność i zdolności manualne. Na pierwszych zajęciach z tego typu próbowaliśmy wyczarować nasz wymarzony domek. Na początek w skali „krasnoludkowej” – 1:25, ale to chyba dobry punkt wyjścia do dalszych działań. Kolejne zajęcia wkrótce.
  7. 20-23.03.2018 r. delegacja CNK kolejny raz uczestniczyła w konferencji „Interakcja-Integracja” tym razem organizowanej przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. W czasie konferencji uczestnicy mają okazję wziąć udział w wykładach plenarnych i równoległych sesjach tematycznych, związanych z problematyką edukacji nieformalnej. W trakcie konferencji funkcjonuje również Biznes Bistro, do którego zapraszane są firmy komercyjne oraz jednostki wspierające popularyzację nauki.
  8. 21.04.2018 r. odbył się w naszym Centrum Przyrodniczym Wiosenny Bal Przyrodniczy. W programie było moc atrakcji – zabawa z Wesołą Zebrą, naukowe pokazy w tym: doświadczenia z elektrostatyki, luminescencji i pokazy z wykorzystaniem suchego lodu, czyli wszystko co w nauce najbardziej widowiskowe i najciekawsze, przygotowane przez specjalistów z Centrum Przyrodniczego. Była również możliwość zwiedzania naszych wystaw interaktywnych. Były pląsy, malowanie buziek, zaplatanie warkoczyków i dmuchanie ekologicznych balonów.
  9. 22.04.2018 r. Obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi włączając się w akcje edukacyjną uświadamiającą nam w jakim stopniu ludzie są odpowiedzialni za niszczenie naszej planety. W ramach spotkania zatytułowanego „SOS dla naszej planety.” przygotowaliśmy doświadczenia i pokazy odnoszące się do Globalnych Zagrożeń Środowiska. Uczestnicy mieli możliwość m. in.: prowadzić obserwacje mikroskopowe, badać wpływ kwaśnych deszczy na rośliny i skały wapienne, zbadać pH wody i gleby, zobaczyć symulację wydobycia ropy naftowej, czy też zbadać właściwości dwutlenku węgla. Goście mieli okazję przekonać się jak będzie wyglądać Ziemia, jeśli nie zmienimy swojego postępowania.
  10. 22-24.05.2018 r. w ramach europejskiego projektu Green Week 2018 mieliśmy niebywałą okazję na spacer z ekspertem – botanikiem specjalizującym się m.in. w fitosocjologii – dr Dmytro Iakushenko, po unikalnym Parku Poetów – zielony zakątek Zielonej Góry. Po spacerze odbyło się spotkanie z florą naszych okolic i nauka rozpoznawania roślin.
  11. 26.05.2019 r.- Dzień Mamy to szczególny dzień, dzień który warto spędzić go niebanalnie. Idealnym pomysłem były nasze propozycje. Pierwsza z nich to Warsztaty Kosmetyczne – zajęcia edukacyjno-warsztatowe, które poprowadziła specjalistka Centrum Przyrodniczego. Była okazja do samodzielnego zrobienia mydełka i innych naturalnych kosmetyków. Druga propozycja adresowana była do miłośników psów – Akademia Zwierzaka dla Szkolniaka. Nasze zwierzęta domowe – pies domowy II część. Zajęcia edukacyjno-warsztatowe z udziałem Marty Sznajder ze Szkoły dla psów BoRuta. Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się jak zrozumieć i „wychować” naszego pupila.
  12. 1.06.2018 r. z okazji Dnia Dziecka, udostępniliśmy naszą niedawno otwartą wystawę „Zadziwiające owady”. Zwiedzanie całej wystawy prowadzą nasi specjaliści. Najmłodsi goście wcielają się w naukowców badających owady, jako pszczółki poznają życie w ulu oraz mogą zrobić pamiątkowe zdjęcie z ogromną mrówką albo osą.
  13. 21.07.2018 r. trzeci raz mieliśmy przyjemność i zaszczyt zaprosić wszystkich na nasz Piknik Naukowy. Przygotowaliśmy moc atrakcji. Tegoroczna impreza była częścią projektu „Polsko-niemieckie spotkania z nauką”, realizowanego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego- Program Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020 „Redukować bariery – wspólnie wykorzystywać silne strony / „Barrieren reduzieren – gemeinsame Stärken nutzen”. Przedsięwzięcie zrealizowaliśmy wspólnie z naszym partnerem niemieckim Deutsch-Polnischer Verein Cottbus e.V.
   Piknik objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki.
  14. 29.09 .2018 r. w ramach Akademii Młodych Projektantów wspólnie rozpoczęliśmy warsztaty budowania brył. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się czym są bryły platońskie i co mają wspólnego z żywiołami. Piramidy to też bryły. Największą na świecie pod względem objętości jest piramida w Choluli, w meksykańskim stanie Puebla, natomiast chyba najbardziej znaną jest piramida Cheopsa – jeden z siedmiu cudów świata. My nie musimy jechać do Gizy, aby ją zobaczyć. Budowaliśmy własną! Była świetna zabawa dla dużych i małych – będzie kontynuacja.
  15. 10.11.2018 r. po raz kolejny obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki. W Polsce do wspólnego świętowania zaprasza 45 instytucji zrzeszonych w SPiN (Porozumienie Społeczeństwo i Nauka). Na świecie działa ok. 3 tys. centrów nauki, odwiedzanych co roku przez ok. 300 mln. osób. Centrum Nauki Keplera, w skład którego wchodzą Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze oraz Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus, gromadzi rocznie ponad 100 000 zwiedzających. Tak duża frekwencja pokazuje, że poznawanie praw nauki przez samodzielne eksperymentowanie jest atrakcyjne i potrzebne.
   Z okazji SPiNday Centrum Nauki Keplera Centrum Przyrodnicze przygotowało następującą propozycję: Prezentacja „Polscy przyrodnicy xx wieku”: wśród polskich przyrodników XX wieku można wymienić co najmniej kilka nazwisk, które zasłynęły w środowisku biologów, a ich odkrycia mają znaczenie dla obecnego kształtu biologii. Nasz projekt przybliżył sylwetki wybranych, wybitnych polskich przyrodników, m.in. Benedykta Dybowskiego, Edwarda Strasburgera, Ludwika Hirszfelda, Kazimierza Funka, Rudolfa Weigla i Władysława Szafera. Pokaz specjalny nawiązujący do osiągnięć polskich przyrodników XX wieku: w ramach pokazów doświadczalnych obejrzeliśmy pod mikroskopem preparaty mikroskopowe, nauczyliśmy się analizować krzyżówki genetyczne, poznaliśmy znaczenie witamin, przeprowadziliśmy izolację DNA.
  16. 8.12.2018 r. Zorganizowaliśmy dla dzieci zabawę mikołajkową. Zapewniliśmy świąteczną atmosferę, zabawy z animatorami, tańce, pląsy, konkursy i odrobinę nauki przy specjalnie przygotowanych stanowiskach eksperymentalnych. Zabawę poprowadzili wolontariusze z Fundacji Dr Clown oraz nasi specjaliści. Podczas zabawy odbyła się licytacja prac, które napłynęły do nas w ramach konkursu: „Rodzinne tworzenie pierniczków świątecznych”. Miło nam było kolejny już raz wesprzeć naszych partnerów z Fundacji Dr Clown datkami jakie udało się zebrać podczas licytacji.
2017
 1. 13.01.2017 Centrum Przyrodnicze, podobnie jak w ubiegłym roku, wzięło udział w Nocy Biologów. W ramach tej akcji odbyły się pokazy i eksperymenty związane z biologią. Zajmowaliśmy się ludzkim ciałem i zdrowiem, zagadnieniami fizycznymi i chemicznymi powiązanymi z biologią. Osoby o mocnych nerwach mogły bliżej poznać pająki. Przyglądaliśmy się DNA i jądru komórkowemu. Nauczyliśmy się też rozpoznawać gatunki drzew.
 2. 31.01.-10.02.2017 Centrum Przyrodnicze zapraszało dzieci i młodzież do wspólnego spędzenia ferii szkolnych. Przygotowaliśmy dla Państwa nasze najciekawsze i najpopularniejsze pokazy i eksperymenty.
 3. 12.02.2017 na zakończenie ferii, Centrum zaprosiło na „Przyrodniczy bal karnawałowy dla dzieci”. Na uczestników balu czekały liczne atrakcje: konkursy, zabawy, pląsy przy muzyce i oczywiście możliwość odwiedzenia sal ekspozycyjnych Centrum Przyrodniczego.
 4. 14.02.2017 r. rozpoczęliśmy realizacji projektu „Świat Nauki – nowe standardy edukacji w szkołach zielonogórskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego”.
 5. 17–18.02.2017 r. świętowaliśmy Dzień Kota w CNK-CP ogłaszając konkurs pn. „Koty Keplera” na najciekawsze zdjęcie kota, nadesłane przez naszych gości. Najciekawsze prace kolejną naszą wystawę eksponowaną w CP. Ponad to od 1 lutego zbieraliśmy karmę, akcesoria dla kotów i psów, które przekazane zostały do Miejskiego Schroniska dla Zwierząt Bezdomnych w Zielonej Górze. Partnerem akcji była Inicjatywa dla Zwierząt. 17 lutego odbyły się warsztaty, na których wykonywano zabawki dla kotów, z kolei 18.02. odbyły się spotkania z behawiorystami oraz warsztaty plastyczne dla dzieci o tematyce „kociej”.
 6. 21.02.2017 r. zielonogórski oddział ADB Polska już drugi raz zorganizował w Centrum Przyrodniczym bal karnawałowy dla dzieci swoich pracowników. Podczas trwania balu pracownicy CP prowadzili eksperymenty i pokazy.
 7. 26.02.2017 r. zorganizowaliśmy Dzień Dinozaura, goście uczestniczyli w różnego rodzaju pokazach, prelekcjach, grach i konkursach.
 8. 15-17.03.2017 r. delegacja CNK kolejny raz uczestniczyła w konferencji „Interakcja-Integracja” w Centrum Nauki Kopernik
  w Warszawie, na której cyklicznie spotkają się członkowie SPiN-u w celu wymiany swoich doświadczeń.
 9. 21.03.2017 r. „Międzynarodowy Dzień Lasu” to szczególny dzień, w którym współpracujemy z naszym partnerem – Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Zielonej Górze. W tym roku nasi partnerzy i przyjaciele Pani Olga Ciemnoczołowska (RDLP) oraz Pan Paweł Mrowiński (Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej) przygotowali specjalne stanowisko dotyczące uroków lasu i jego bogactwa.
 10. 1.04.2017 r. Spring Challenge w CP to warsztaty dekoracji Wielkanocnych wykonywanych metodą decoupage. Zajęcia poprowadziła pani Olga Arcikiewicz–Mosiądz z firmy oLgOVE.
 11. 1.05.2017 r. tego dnia odbył się piknik w parku przy Zielonogórskim Ośrodku Kultury, pod hasłem „Bajkowa majówka z ZOK”. Pracownicy CNK-CP prezentowali bajkowo-magiczne eksperymenty.
 12. 20.05.2017 r. w tym dniu rozpoczęliśmy kolejne cykliczne spotkania pod nazwą Akademia Zwierzaka dla Szkolniaka. Pierwszymi tego typu zajęciami były warsztaty „Szyjemy kocie zabawki – szyjemy rybki”, które prowadziła Magda Kremer-Sochacka znana orędowniczka działań na rzecz zwierząt, szczególnie tych chorych i bezdomnych, z Kreatywne i Pożyteczne. Pracownia.
  Planujemy, że tego typu zajęcia odbywać się będą cyklicznie raz w miesiącu.
 13. 3.06.2017 r. CNK-Centrum Przyrodnicze prezentowało swoje wyjazdowe stanowiska, opisujące zjawiska zachodzące w przyrodzie podczas Wielkiego Festynu Lotniczego w Przylepie.
 14. 4.06.2017 r. w tym dniu nasi pracownicy z pokazami doświadczeń uczestniczyli w festynie „Dni Kisielina – Dni Dziecka”.
 15. 8-10.06.2017 r. w ramach Letniej Szkoły Mikroskopii Optycznej prowadzonej przez firmę Delta Optical nasi pracownicy zgłębiali wiedzę z zakresu mikroskopowania. Szkolimy się dla Was.
 16. 8-10.07.2017 r. w celach szkoleniowych specjaliści CNK-CP odwiedzili zaprzyjaźnione z nami Centra Nauki: „Młyn wiedzy” w Toruniu, Hewelianum w Gdańsku oraz Experyment w Gdyni.
 17. 16.07.2017 r. pracownicy Centrum Nauki Keplera, czyli połączone siły Centrum Przyrodniczego i Planetarium Wenus promowali
  II Piknik Naukowy CNK prezentowanie doświadczeń i prowadzeniem zabaw dla dzieci w centrum handlowym Auchan w Zielonej Górze.
 18. 22.07.2017 r. odbył się II Piknik Centrum Nauki Keplera pod hasłem „Z Ziemi do gwiazd”.
  Wydarzenie to, było organizowane w ramach „Lata Muz Wszelakich”, a skierowane było zarówno do Zielonogórzan, mieszkańców województwa lubuskiego, jak również do wszystkich ciekawych, chcących zobaczyć ciekawe eksperymenty, poznać ciekawostki naukowe i przy okazji dobrze się bawić. W wydzielonych strefach tematycznych zaplanowano liczne pokazy, eksperymenty naukowe i wiele innych atrakcji. Tegoroczny Piknik został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem.  Ustawiono Mobilne Planetarium w Strefie Planet oraz centra eksperymentalne Strefy Atmosfery i Przestrzeni Kosmicznej oraz Strefy Hydrosfery. Oprócz wymienionych stref były jeszcze dwie strefy: Litosfery i Meteorytów oraz Biosfery i Wszechświata. Dodatkowo wyodrębniono jeszcze strefy specjalne: Relaksu
  i Partnerów. Wydarzenie to objął honorowym patronatem Prezydent miasta Zielona Góra Janusz Kubicki.
  Naszymi Sponsorami głównymi byli: Polidomes International, Delta Optical, EC ZG, Auchan ZG, Magnolia Sp.z.o.o..
  Nagrody losowane podczas Pikniku zostały ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Biegostację, Denleya, Optyka Puśleckiego, Toyotę Zielona Góra, Drukarnię Ligatura, Piotra Górskiego, Clowna Bodzia.
  Naszymi partnerami zostali PGNiG oddział w Zielonej Górze, Nadleśnictwo Krzystkowice, Nadleśnictwo Lubsko, Nadleśnictwo Gubin, Manufaktura Smaków, Hertz Systems Ltd Sp. z o.o. Zielona Góra, Skokoloco – Park Trampolin w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki SNaFi i DedalSat, Kreatywne i Pożyteczne – Pracownia, Uniwersytet Zielonogórski, Ośrodek Rehabilitacji dla Zwierząt Dziko Żyjących – Gabriela i Mariusz Rosik, Falubaziaki, Fundacja dr Clown, Akademia TurboKids.pl, Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku, Drukarnia Ligatura, Toyota Zielona Góra, Mały Mistrz Sportu.
 19. 29.07.2017 r. podczas otwarcia Parku „Zielony Przystanek” nasi Pracownicy prezentowali i promowali CNK CP prowadząc konkursy i zabawy.
 20. 8.09.2017 r. świętowaliśmy naszą drugą rocznicę otwarcia Centrum.
 21. 12.09.2017 r. na gali konkursu „Maluch na okładkę” w zielonogórskim Centrum Przyrodniczym nagrodzeni zostali uczestnicy plebiscytu, organizowanego przez Gazetę Lubuską.
 22. 15.09.2017 r. Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2017 odbyła się w trzeci weekend września: 15-17 września 2017 r. Nasze Centrum także wzięło w niej udział.  Ta edycja akcji sprzątania świata, odbyła się pod hasłem: „Nie ma śmieci – są surowce”. Jej organizatorem była fundacja Nasza Ziemia. Zawsze chętnie uczestniczymy w tej akcji mając świadomość jak jest ona ważna.
 23. 22.09.2017 r. tego dnia odbyło się u nas seminarium pn. „Walory przyrodnicze kopalni surowców mineralnych” poświęcone bioróżnorodność terenów kopalń w ramach kolejnej edycji Quarry Life Award, w którym braliśmy czynny udział.
 24. 25.09.2017 r. gościliśmy Ambasadorów projektu „Zbieraj z klasą”- Justynę Tomańską i wokalistę Mariusza Totoszko.  Akcja przybliżała dzieciom problem elektrośmieci.
 25. 18.10.2017 r. Centrum odwiedzili przedstawiciele Centrum Nauki w Czechach – iQLANDIA Liberec. Była to okazja na wymianę doświadczeń.
 26. 21 – 22.10.2017 r. w tym roku również wzięliśmy udział w przedsięwzięciu Weekendowy szlak naukowy. W ramach weekendu uczestnicy mogli poznać bliżej elektrostatyczne eksperymenty, sprawdzić działanie kuli plazmowej, obejrzeć owady pod mikroskopem i zbadać pH przygotowanych roztworów.
 27. 25-27.10.2017 r. delegacja Centrum Przyrodniczego zaznaczyła swoja obecność na konferencji, organizowanej przez Centrum Nauki Kopernik, Uniwersytet SWPS i Uniwersytet Warszawski. W trakcie konferencji naukowcy, badacze i praktycy dzielili się swoim doświadczeniem w zakresie procesów poznawczych, mechanizmów uczenia się i doświadczenia w instytucjach edukacji pozaformalnej.
 28. 8.11.2017 r. – Tym razem my odbyliśmy wyjazd studyjny do Centrum Nauki iQLANDIA w Libercu, w celu wymiany doświadczeń. Szkolimy się.
 29. 10.11.2017 r. – SPiNDay2017 – ramach imprezy uczestnicy mogli poznać bliżej eksperymenty elektrostatyczne, obejrzeć owady
  i porosty pod mikroskopem, zbadać pH przygotowanych roztworów, sprawdzić oddziaływanie kwaśnych deszczy na środowisko, dowiedzieć się jak wygląda wybuch wulkanu.
 30. 2-3.12.2017 r. w sobotę i niedzielę w Centrum Przyrodniczym podczas warsztatów bożonarodzeniowych goście wykonywali kalendarze adwentowe oraz śnieżną kulę.
 31. 9.12.2017 r. odbyła się gala ogłoszonego przez nas konkursu „Bombka choinkowa”. Na konkurs wpłynęło ponad 300 prac dzieci
  w wieku 3-15 lat. Podczas gali konkursowej „Bombka choinkowa”, nagrodziliśmy laureatów i wyróżnionych. Odwiedziło nas bardzo dużo gości. Wraz z wolontariuszami z Fundacji Doktor Clown przeprowadziliśmy licytację przepięknych prac uczestników konkursu na cele charytatywne. Nasi Goście byli bardzo hojni. WIELKIE DZIĘKI ZA WASZĄ ŻYCZLIWOŚĆ.
2016
 1. 14.01.2016 w Centrum odbyło się seminarium pt. „Bioróżnorodność kopalń”. Gościem honorowym była p. Małgorzata Dąbrowska – koordynator polskiej edycji konkursu „Quarry Life Award”. Seminarium miało formę otwartą i kierowane było do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz osób dorosłych zainteresowanych tematyką zrównoważonego rozwoju.
 2. 15.01.2016 w ramach ogólnopolskiego wydarzenia o charakterze naukowym, w Centrum Przyrodniczym zorganizowano po raz pierwszy Noc Biologów. Przeprowadzono szereg ciekawych pokazów, wykładów oraz innych działań popularyzujących naukę, w których uczestniczyło kilkaset osób.
 3. 30.01.2016 pracownicy Centrum przeprowadzali pokazy naukowe pt. „Przygoda z przyrodą” w Bibliotece Pana Kleksa w Zielonej Górze.
 4. 08.02.2016 gościliśmy uczestników wojewódzkiego finału Konkursu Astronomicznego „Odkryjmy tajemnice Wszechświata” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zorganizowanego przez Instytut Astronomii im. profesora Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze, przy naszej współpracy i współpracy Centrum Nauki Keplera–Planetarium Wenus.
 5. 10.02.2016 zainaugurowaliśmy pierwsze zajęcia dedykowane pt. Jak powstają chmury, w których uczestniczyły dzieci ze szkoły podstawowej nr 10 w Zielonej Górze. Zajęcia te cieszą się ogromną popularnością co motywuje nas do przygotowywania coraz to nowych interesujących tematów.
 6. 16-18.03.2016 delegacja Centrum Nauki Keplera, uczestniczyła w konferencji w Krakowie, na której spotkali się członkowie SPiN-u. SPiN to porozumienie instytucji non-profit ukierunkowanych na rozwój społeczeństwa oparty na edukacji, nauce, technice i innowacji. Miejscem konferencji było Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.
 7. 02.04.2016  pracownicy Centrum Przyrodniczego wzięli udział w wydarzeniu plenerowym pt „Park pod gwiazdami”, podczas którego zaprezentowali nasze Centrum.
 8. 13.04.2016 pracownicy Centrum Przyrodniczego uczestniczyli w lustracji terenowej na terenie kopalni w Nowogrodzie Bobrzańskim, w ramach udziału, we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim, w konkursie „The Quarry Life Award”. Temat projektu to „Measures to optimize the habitat conditions within the KSM Nowogród Bobrzański”.
 9. 03.05.2016 uczestniczyliśmy w Festynie „160 metrów w górę” – Majówka ZOK organizowanym przez Zielonogórski Ośrodek Kultury, podczas którego pracownicy Centrum Przyrodniczego przeprowadzali eksperymenty i pokazy.
 10. 07.05.2016 odbyło się Pierwsze Przyrodnicze Eksperymentatorium Edukacyjne Lubuskich Nauczycieli „Między zabawą a nauką”. Pracownicy Centrum przeprowadzili lekcje pokazowe.
 11. 10.06.2016 z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego w parku Radia Zachód przy ul. Kukułczej w Zielonej Górze, odbył się Festyn Ekologiczny. Organizatorami byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze oraz „Radio Zachód”. Park zapełnił się głównie młodymi uczestnikami festynu. Centrum Nauki Keplera zaprezentowało ciekawe eksperymenty fizyko-chemiczne wykonane przez Specjalistów CP.
 12. 11.06.2016 Grupa Inicjatywy Lokalnej Jędrzychów zaprosiła mieszkańców całego osiedla, by wspólnie zastanowić się, w jaki sposób zagospodarować zielony teren przy ul. Goździkowej. Na polanie odbył się piknik rodzinny. Centrum Nauki Keplera reprezentowali pracownicy CP.
 13. 12.06.2016 pracownicy prezentowali Centrum na stadionie przy ul. Wyspiańskiego w Zielonej Górze, w ramach Festiwalu Nauki, zorganizowanego przez Uniwersytet Zielonogórski. Stanowisko doświadczalne Centrum Nauki Keplera cieszyło się dużym zainteresowaniem.
 14. 13.06.2016 w drugim dniu Festiwalu Nauki, Wydziały Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszały gości do swoich siedzib. Przygotowano wykłady, pokazy i warsztaty. Centrum było obecne na Wydziale Nauk Biologicznych, prezentując pokaz „Zaczarowany świat chemii”.
 15. 14.06.2016 pracownicy Centrum zasadzili „firmowe” drzewo. Jest to sadzonka dębu szypułkowego, podarowana przez WFOŚiGW, podczas Festynu Ekologicznego.
 16. 25.06.2016 Centrum Nauki Keplera gościło na Święcie Województwa Lubuskiego, które w tym roku odbywało się w Łęknicy i Bad Muskau, w Parku Mużakowskim, znajdującym się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. W specjalnych namiotach, na łące przed Nowym Zamkiem w Bad Muskau, w strefie SZTUKA i NAUKA, przeprowadzaliśmy różnego rodzaju pokazy oraz eksperymenty z dziedziny chemii, fizyki i techniki.
 17. 23.07.2016 odbył się Pierwszy Piknik Centrum Nauki Keplera pod hasłem „Zdrowa Ziemia, Zdrowy Wszechświat, dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przygotowano pięć stref tematycznych oraz strefę partnerów:
  Strefa Aero, w której można było z bliska zobaczyć prawdziwy szybowiec, fotele lotnicze czy kombinezony lotników. Dzieci zapraszane były do budowy modeli samolotów, którymi było można wystartować na pasie startowym.
  Strefa Kosmos, gdzie goście korzystali z możliwości obserwacji Słońca na żywo, dotykali prawdziwego meteorytu i przekonywali się, jak wygląda wnętrze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz odwiedzali  Mobilne Planetarium.
  Strefa Eksperyment wprowadzała uczestników w świat chemii i fizyki. Spektakularne doświadczenia i niesamowite eksperymenty przeprowadzane przez były przez edukatorów Centrum Nauki Keplera.
  Strefa Zdrowie i relaks pozwalała na poznanie zasad przygotowania zdrowego posiłek, posłuchanie rad specjalistów i na relaks na wygodnych leżakach.
  Strefa Wiedza i Idea przybliżyła ludzi, którzy zmienili Świat oraz przełomowe wydarzenia, które doprowadziły do wybitnych odkryć.
  Strefa Partnerów, w której znaleźli się przedstawiciele firm i instytucji wspierających nas w organizacji wydarzenia, m.in.: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Elektrociepłownia ZG, SkokoLoko, Toyota Polska, Hertz Systems, Park Naukowo-Technologiczny, PWSZ z Sulechowa, PGNiG.
 18. 26.07.2016 w tym dniu odwiedził nas 60-tysięczny gość CP – Gabriel Mazurowski, uczeń 5 klasy SP w Skwierzynie.
 19. 08.09.2016 w tym dniu świętowaliśmy swoje pierwsze urodziny pod hasłem „Akustyczne urodziny dla całej rodziny”. Na parkingu przed budynkiem Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodniczego zorganizowaliśmy stanowiska w ramach ZAKŁADU wyoBraźni, gdzie odbywały się zajęcia warsztatowe dla każdego, między innymi doświadczenia akustyczne. Poza tym przypominaliśmy „gry zapomniane” – zabawy podwórkowe, przy prowadzeniu których pomagali nam animatorzy z fundacji dr Clown. Wspólnie z uczestnikami zabawy tworzyliśmy kartkę urodzinową dla CP oraz recyklingowy instrument. Całość imprezy uświetniła wystawa „Zaczarowany świat dzwonków” – kolekcja Mariana Łysakowskiego oraz koncert zespołu z gimnazjum w Drzonkowie. Imprezę uatrakcyjnił wielki tort urodzinowy.  W ramach naszych urodzin odbyło się również Polsko-Niemieckie Seminarium „Walory przyrodnicze w transgranicznym obszarze Nysy Łużyckiej”. W seminarium udział wzięli między innymi przedstawiciele Urzędu Miasta w Zielonej Górze, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze – Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej
  w Jeziorach Wysokich, Centrum Przyrodniczego w Goerlitz, Miasta Guben – Marketing und Tourismus Guben e.V., Miasta Forst – Ostdeutscher Rosengarten, Miasta Cottbus, Cottbus Service i Ogrodu Zoologicznego w Cottbus, Miasta Zittau – Tierpark Zittau, Urzędu Miasta w Łęknicy oraz Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. Uczestniczyli w nim ponadto nasi sponsorzy, partnerzy oraz przyjaciele Centrum Nauki Keplera. Seminarium było świetną okazją do wymiany doświadczeń oraz prezentacji swoich walorów przyrodniczych i turystycznych regionów przygranicznych Lubuskiego, Saksonii oraz Brandenburgii.
 20. 09.09.2016 w ramach odbywającego się w Centrum Przyrodniczym z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta – Chill Fest  – Winobraniowej Strefy Młodych, odbyła  się zabawa z użyciem kolorowych proszków holi, rodem z Indii.
 21. 04.11.2016 w Górażdże odbyła się Gala Konkursu Quarry Life Award 2016 r. Zespół, w skład którego wchodzi Centrum Przyrodnicze, zajął II miejsce w Polsce. Zespół zrealizował projekt pt. „Działania optymalizujące warunki siedliskowe w Kopalni Surowców Mineralnych w Nowogrodzie Bobrzańskim”.
 22. 10.11.2016 Centrum brało udział w międzynarodowym wydarzeniu SPiN DAY 2016. Impreza odbyła się pod hasłem „Zostań naukowcem!!!”. Specjaliści przygotowali wiele eksperymentów i pokazów naukowych.
 23. 16-17.11.2016 Forum Przemysłów Kreatywnych organizowane było przez Wydział Ekonomii i Zarządzania UZ, Urząd Miasta Zielona Góra, Fundację Centrum Przemysłów Kreatywnych „ArtCloud”, Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej oraz Centrum Przyrodnicze. Spotkanie było poświęcone innowacjom i kreatywności w biznesie.
 24. 17.11.2016 pracownicy Centrum wraz z członkami fundacji dr Clowna wybrali się na Oddział Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu
  w Zielonej Górze. Szpitalna świetlica na parę godzin zamieniła się w laboratorium. Specjalistki Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze wykonywały różnego rodzaju doświadczenia i eksperymenty. Radości dzieci nie da się opisać.
 25. 18.11.2016 w ramach Weekendowego Szlaku Naukowego specjaliści z Centrum zaprezentowali efektowne pokazy i eksperymenty przy użyciu m.in. suchego lodu.
 26. 26.11.2016 podczas trwania sesji posterowej Międzynarodowej Konferencji „Między Biotechnologią a Ochroną Środowiska” na Uniwersytecie Zielonogórskim, Centrum reprezentował mgr Robert Rektor. Tytuł posteru to „Geographic Information Systems in Biodiversity Conservation: Case study within the KSM Nowogród Bobrzański”.
 27. 09.12.2016 w Centrum Przyrodniczym odbyło się seminarium dotyczące projektu badań nad życiem motyli dziennych na terenie Parków Krajobrazowych naszego regionu. W spotkaniu wzięli udział pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego i lepidopterolodzy – naukowcy zajmujący się badaniem owadów z rzędu motyli (Lepidoptera).
2015
 1. We wrześniu 2015 r. dołączyliśmy do systemu karty „Zgrana Rodzina” oraz karty „ZGrani 50+”, które uprawniają ich okazicieli do otrzymania rabatów przy zakupie biletów do Centrum Przyrodniczego.
 2. 1.10.2015 odebraliśmy dyplom w konkursie urbanistycznym „Zielona Góra bez barier 2015” w kategorii „obiekt użyteczności publicznej”.
 3. 2.10.2015 w Centrum Przyrodniczym zainaugurowano „Akademię Młodego Biologa”, cykl spotkań popularyzujących naukę.
  W ramach zaplanowanych wykładów uczestnicy mają okazję poznać ciekawe problemy współczesnej nauki, z zakresu nauk przyrodniczych. Adresatem spotkań jest młodzież szkolna i akademicka oraz wszyscy zainteresowani poruszaną tematyką.
  W ramach spotkań Akademii Młodego biologa rozmawialiśmy już o szkodliwości nadmiernego zażywania witamin, o prawidłowym odżywianiu, poznawaliśmy tajniki genetyki czy tajemniczy świat fraktali. Spotkania nasze odbywają się cyklicznie raz w miesiącu od października do czerwca każdego roku.
 4. 8.10.2015 obiekty Centrum Nauki Keplera odwiedziła delegacja samorządowców oraz przedstawicieli placówek oświatowych wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielonej Góry, obejmującego gminy Świdnica, Czerwieńsk, Sulechów
  i Zabór. Samorządy te współpracują z Centrum w zakresie działalności edukacyjnej placówki.
 5. 15.10.2015 Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze odwiedzili przedstawiciele miasta partnerskiego Zielonej Góry,
  a zarazem partnerzy projektu „Współpraca miast Zittau i Zielonej Góry w zakresie nauk przyrodniczych” zadania „Utworzenie Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze”.
 6. 20.10.2015 odbyła się u nas konferencja naukowa pod hasłem „Lasy zielonogórskie na przestrzeni wieków”. Nawiązywała ona do jubileuszu 70-lecia Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
 7. 13.11.2015 w Centrum odbyła się Inauguracyjna Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Zielona Góra.
 8. 14.11.2015 odwiedziła nas 20. tysięczna klientka. Okazałą się nią Monika Adamczak z Międzyrzecza.
 9. 18.11.2015 inauguracja cyklu spotkań z podróżnikami pt. „Duże podróże za pieniądze nieduże” adresowanych do szerokiego grona odbiorców mających na celu promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu, zachęcenia do turystyki i poznawania ciekawych miejsc. Razem z naszymi podróżnikami byliśmy już w Chinach, Wietnamie, na Kubie, we Włoszech czy na Ukrainie. Przed nami jeszcze wiele miejsc na świecie, o których warto posłuchać. Z podróżnikami spotykamy się raz w miesiącu od października do czerwca każdego roku.