W kategorii Imprezy

Już niedługo kolejna edycja Nocy Biologów. Wydarzenie odbędzie się w drugi piątek stycznia, czyli 10.01.2020 r., pod hasłem Globalne zmiany środowiska. Przygotowaliśmy bardzo bogaty program, z którego nasi goście będą mogli skorzystać od godziny 12:00 do 18:00, 10 stycznia 2020 r.. Bedą pokazy, stanowiska eksperymentalne i prelekcje. Wstęp to jedyne 5,00 zł.

Program

Dokarmianie ptaków zimą

Awifauna to znacząca grupa wielu ekosystemów. Uczestnicy zajęć poznają ptaki zimujące w Polsce i dowiedzą się dlaczego nie odlatują do ciepłych krajów. Odniesiemy się do problemu dokarmiania ptaków – jaki rodzaj pokarmu jest dla nich bezpieczny i kiedy należy je dokarmiać. Nie zabraknie praktycznych przykładów i ciekawostek.

Wiek uczestników: 4+

Niepewny byt planktonu w obliczu globalnych zmian środowiska

Rozwielitka Daphnia sp, to mały skorupiak wchodzący w skład zooplanktonu, będący ważnym ogniwem  sieci pokarmowej organizmów zamieszkujących zbiorniki słodkowodne. Zmieniające się warunki  środowiskowe mają wpływ na wygląd i procesy życiowe rozwielitki. Uczestnicy pokazu przeprowadzą obserwację tych zwierząt pod mikroskopem i zaobserwują efekty tych zmian.

Wiek uczestników: 3+

Czy nasza planeta jest w stanie sprostać Twoim potrzebom konsumpcyjnym

Uczestnicy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej obliczą swój ślad ekologiczny, a tym samym odpowiedzą sobie na pytanie czy prowadzą ekologiczny tryb życia. Wspólnie zastanowimy się jakie zmiany wprowadzić w naszym życiu, aby być bardziej eko.

Wiek uczestników: 10+

Zapylacze, a nasze codzienne życie

Zapylanie jest niezbędne dla życia na naszej planecie. Co pozostanie nam do jedzenia jeśli zabraknie zapylaczy? Jak możemy im pomóc? Poznaj z nami fascynujący świat tych małych, ale ważnych owadów.

Wiek uczestników: 3+

Tworzymy zielony mikroświat w słoiku

Uczestnicy poznają podstawy tworzenia kompozycji z żywych roślin w szklanych naczyniach – florariach. Dowiedzą się, jak samodzielnie wykonać mini-ogród: wybrać naczynie, przygotować właściwe podłoże,  odpowiednio dobrać rośliny i pasujące elementy dodatkowe. Zainteresowani przygotują własne kompozycje w przyniesionych naczyniach. Najmłodsi uczestnicy dodatkowo umieszczą we florariach figurki zwierząt – przedstawicieli gatunków zagrożonych wyginięciem. Zapewniamy podłoże, rośliny i figurki zwierząt.

Ponadto prowadzący przedstawi znaczenie roślin w przyrodzie i dla człowieka. Wyjaśni procesy niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju w środowisku naturalnym oraz  we florariach, m.in. oddychanie, pobieranie i obieg wody oraz fotosyntezę.

Wiek uczestników: 4+

Ozoboty – zaprogramujmy czystą planetę

Celem warsztatów jest propagowanie zrównoważonego rozwoju wśród najmłodszych. Uczestnicy w trakcie zajęć będą programować ozoboty i przemierzać trasy z wykorzystaniem technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości). Na ekranie swoich telefonów będą mogli obserwować wykreowany, przyjazny świat.

Wiek uczestników: 4+

Recommended Posts