W kategorii Imprezy

Po pokazie pracy bartnika, o godzinie 15:00 5 września 2021 r. odbędzie się otwarcie nowej wystawy „Tradycje bartne”. Jest ona wynikiem pracy Krzysztofa Hejke, który przez wiele lat poszukiwał w Polsce śladów tradycji bartnej. Jego zainteresowania bartnictwem sięgają 2003 roku kiedy na białoruskim Polesiu natrafił na ule kłodowe umieszczone na drzewach. Od tamtej pory przemierza dawne Kresy Rzeczpospolitej poszukując ostatnich bartników.
Dzięki pasjonatom , od kilku lat bartnictwo przeżywa renesans. Szczególnie w krajach, które niegdyś tworzyły I Rzeczpospolitą. Okazuje się, że wystarczyła garstka zapaleńców z Polski i Białorusi, żeby bartnictwo trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Do wskrzeszenia tego starodawnego rzemiosła, znacząco przyczynił się prof. Krzysztof Hejke, autor prezentowanych na wystawie zdjęć, który będzie gościem naszego wernisażu. Ekspozycja, prezentuje m.in. unikatowe eksponaty używane w tradycyjnej gospodarce bartniczej i pasiecznej. Ich użycie ilustrują wielkoformatowe zdjęcia, przedstawiające bartników przy pracy oraz przydomowe pasieki. Wrażenie robią zdjęcia ukazujące pszczeli mikrokosmos. Ich wykonanie umożliwiła bezingerencyjna technika z użyciem kamer endoskopowych i termowizyjnych. Zapraszamy na to wspaniałe wydarzenie!

Recent Posts