W kategorii Wernisaż, Wystawy

Otwarcie wystawy inaugurującej cykl zatytułowany „Kwiaty polskie”, odbędzie się w piątek 7 września o godz. 16:00. Na początek przedstawiamy kwiaty z łąk i pól. Ich piękno ukazują zdjęcia Haliny Ratyńskiej i obrazy Katarzyny Żok.

Czy wiecie, że w grupie roślin zagrożonych wyginięciem znajdują się gatunki, które stanowią od wieków nieodłączny element polskiego krajobrazu? Są to gatunki zaliczane do chwastów, które od dawna były zwalczane ze względu na swoją konkurencyjność w stosunku do roślin uprawnych. Aktualnie do zagrożonych należy około 100 gatunków chwastów.
Celem prezentowanej wystawy jest pokazanie urody tych rzadko docenianych roślin oraz zwrócenie uwagi na problem ich zanikania.

facebook-baner

Informacja o autorkach

Autorka zdjęć – dr hab. Halina Ratyńska, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, jest Lubuszanką. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Botaniki Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu K. Wielkiego w Bydgoszczy. Do dzisiaj wiele wiąże ją z winnym grodem. Naukowe zainteresowania autorki obejmują szeroko pojętą geobotanikę: florę, zbiorowiska roślinne i ekologię krajobrazu.

Autorka obrazów – Katarzyna Żok jest absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od dziecka postrzegała drobiazgowo otaczający świat… przedmioty, przyrodę. Pasja do sztuki określiła kierunek, w którym ciągle zmierza.

Jak sama mówi: „Malując zatapiam się w sobie czując moc i siłę. Światło, kolor, kompozycja to baza twórczości, która ciągle podsyca moje emocje. Dobra i sprecyzowana kompozycja to podstawa obrazu, który uzupełnia osobista przestrzeń.”

Recent Posts