W kategorii Wystawy
wzrok-nie-siga

Od 1 września 2018 r. będzie można odwiedzić interaktywną wystawę czasową „Gdzie wzrok nie sięga”.

Wystawa pokazuje to, co jest niedostrzegalne gołym okiem. Dlaczego nie wszystko możemy dostrzec? Dzieje się tak dlatego, że nasze oko nie jest tak czułe, albo dlatego, że z racji powszechności pewnych zjawisk, nie dostrzegamy ich i nie zastanawiamy się nad tym, że kryje się za nimi bardzo ciekawy problem badawczy. Prezentowana wystawa pozwala to wszystko dostrzec, a co ważniejsze, zrozumieć!

Robiąc zdjęcia przez szybę, często zauważamy niechciane odbicia, ale to nic innego jak polaryzacja światła. Na naszym interaktywnym stanowisku dowiesz się także jak sobie z tym poradzić. W odróżnieniu od szyby, płyta z pleksi nie podlega polaryzacji… chyba, że odkształcić ją w imadle.

Czym są aktywne i nieaktywne piksele, dowiesz się w naszym specjalnym kinie. Czy wiesz, że czasem nasz telefon komórkowy widzi więcej niż nasze oko? Przekonasz się o tym co widzi Twoja komórka na specjalnie w tym calu zaprojektowanym stanowisku. Na kolejnym stanowisku można poznać właściwości okularów, szczególnie tych używanych w czasie seansu w kinach 3D.

Na naszej wystawie będziesz mógł oglądać holograficzne obrazy, również hologramy obrotowe. Poznasz również naturę promieni UV oraz spróbujesz pokonać alarm. Czy jest to zadanie wykonalne, czy może wszystkie filmy o Bondzie kłamią? Najnowsza ekspozycja w naszym Centrum „odtajnia tajniki” optyki falowej i oddziaływanie światła z materią.

Recent Posts