W kategorii Warsztaty, Wernisaż, Wystawy
wycinaki-schrimer

Zapraszamy na otwarcie wyjątkowej wystawy wycinanek Pani Eriki Schiemer, 29 lutego 2020 r., o godzinie 15:00.

Autorka wycinanek prezentowanych na wystawie – Erika Schirmer, urodzona w Nietkowie, niedaleko Zielonej Góry w 1926 r., jest niemiecką pisarką i byłą nauczycielką. Najbardziej znana jest z piosenki „Mały biały gołąbek pokoju”, którą skomponowała i do której napisała słowa. Oprócz wycinanek stworzyła setki wierszy, piosenek, rymowanek i opowiadań. Wycinanki często nawiązują do przyrody i kultury Harzu i Nordhausena. Stanowiły one ilustracje do książek, kalendarzy i śpiewników. Artystka otrzymała wiele nagród, a w 2007 r. Prezydent Niemiec Horst Köhler, dziękował jej za wybitne zasługi. Wycinanki pani Eriki zostały zaprezentowane na prawie 120 wystawach, w tym wystawach objazdowych w Polsce.

Piosenka „Mały biały gołąbek pokoju” powstała w 1948 roku i stała się hymnem młodych pionierów w NRD. Inspiracją do jej powstania był plakat na Światową Konferencję Pokojową w Paryżu w 1949 roku, ze słynnym rysunkiem La Colombe autorstwa Pabla Picassa.

Warto wspomnieć, że sztuka wycinanki liczy parę tysięcy lat i wywodzi się z Chin. W XVI wieku znana była w Turcji, sto lat później dotarła do Europy. W Niemczech była moda na utrwalanie wizerunków słynnych postaci technikę wycinanki. Znanymi autorami wycinanek byli m.in. poetka Anete von Droste-Hϋlshoff i Pablo Picasso. Sztuka wycinanki cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i budzi podziw. Podczas wernisażu nasi Goście będą mogli stworzyć własne prace.

Recent Posts