Poniżej mogę Państwo znaleźć materiały, które przygotowaliśmy w ramach Nocy Biologów 2021. Serdecznie zapraszamy!

Zielona Woda, czyli co wiemy o planktonie

Zapraszamy do obejrzenia eko-bajki „Zielona woda, czyli co wiemy o planktonie”, którą adresujemy do dzieci i młodzieży. Pragniemy zwrócić uwagę na różnorodność biologiczną i znaczenie organizmów wodnych. Razem z naszymi specjalistami – Dagmarą i Marcinem L. oraz głównymi bohaterami bajki, poznacie swoisty mikrokosmos – nieznany, ukryty świat mikroorganizmów wodnych. Bajka stanowi jedną z cyklu morskich bajek edukacyjnych, której autorami są naukowcy z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauki w Sopocie. Eko-bajki są dostępne na stronie: http://www.iopan.gda.pl/pop-pl.html
„Mikroquiz” – gra edukacyjna

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, iż gry karciane to już prehistoria. I tu jesteśmy w błędzie!
Gry karciane, podobnie jak planszówki, przeżywają swój renesans i możemy spotkać je w wielu wariantach. Jednym z nich są karty o charakterze edukacyjnym, dedykowane zarówno tym najmłodszym, jak i dorosłym miłośnikom takiej formy spędzania wolnego czasu.
A co ciekawe, podczas takich rodzinnych rozgrywek, możemy w łatwy i ciekawy sposób przyswoić naprawdę sporą porcję wiedzy. Mamy nadzieję, że przygotowana przez nasze specjalistki: Olę, Magdę K., Angelikę i Klaudię, gra edukacyjna „Mikroquiz”, będzie okazją zarówno do świetnej zabawy, jak i nauki.
Dla chętnych mamy również wersję online quizu:
„Kolumna Winogradskiego” – dokumentacja hodowli bakterii

Dobre bakterie w akwarium

Boom tlenowy z bakteriami w tle

„Boom tlenowy z bakteriami w tle” to przygotowana przez naszych specjalistów: Natalię, Itę i Marcina S., gra edukacyjna, która uczy programowania/kodowania i logicznego myślenia. Dzięki niej dowiecie się w jaki sposób mikroorganizmy przyczyniły się do rozwoju życia na Ziemi. Nasza gra przeprowadzi Was przez etapy powstawania atmosfery tlenowej. Dla ułatwienia proponujemy obejrzenie filmu o tym wydarzeniu, dzięki czemu i sprawdzenie w jakiej kolejności powinny być ułożone punkty w grze. Jeśli macie ozoboty to super – będziecie mogli je wykorzystać. Jednak nie są one niezbędne, bo równie dobrze możecie przeprowadzić tę grę analogowo.
Instrukcja gry:
1. Wydrukuj kartę do gry.
2. Zeskanuj kod QR nr 1 i obejrzyj film.
3. Na podstawie animacji ustal kolejność etapów powstawania atmosfery tlenowej.
4. Przy pomocy załączonych kodów uzupełnij trasę o komendy dla ozobota (potrzebujesz cztery kolory pisaków: zielony, czerwony, niebieski i czarny).
5. Sprawdź poprawność trasy z filmem instruktażowym, ukrytym pod kodem QR nr 2.
Życzymy miłej zabawy.
Gleba – fabryka życia

Energia z bakterii

Historia epidemii
