Poniżej mogę Państwo znaleźć materiały, które przygotowaliśmy w ramach Nocy Biologów 2021. Serdecznie zapraszamy!

noc-biologw-2021_1_1_1

Zielona Woda, czyli co wiemy o planktonie

noc-biologw-2021-v.9_2

Zapraszamy do obejrzenia eko-bajki „Zielona woda, czyli co wiemy o planktonie”, którą adresujemy do dzieci i młodzieży. Pragniemy zwrócić uwagę na różnorodność biologiczną i znaczenie organizmów wodnych. Razem z naszymi specjalistami – Dagmarą i Marcinem L. oraz głównymi bohaterami bajki, poznacie swoisty mikrokosmos – nieznany, ukryty świat mikroorganizmów wodnych. Bajka stanowi jedną z cyklu morskich bajek edukacyjnych, której autorami są naukowcy z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauki w Sopocie. Eko-bajki są dostępne na stronie: http://www.iopan.gda.pl/pop-pl.html

„Mikroquiz” – gra edukacyjna

noc-biologw-2021-v.9_4

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, iż gry karciane to już prehistoria. I tu jesteśmy w błędzie!

Gry karciane, podobnie jak planszówki, przeżywają swój renesans i możemy spotkać je w wielu wariantach. Jednym z nich są karty o charakterze edukacyjnym, dedykowane zarówno tym najmłodszym, jak i dorosłym miłośnikom takiej formy spędzania wolnego czasu.

A co ciekawe, podczas takich rodzinnych rozgrywek, możemy w łatwy i ciekawy sposób przyswoić naprawdę sporą porcję wiedzy. Mamy nadzieję, że przygotowana przez nasze specjalistki: Olę, Magdę K., Angelikę i Klaudię, gra edukacyjna „Mikroquiz”, będzie okazją zarówno do świetnej zabawy, jak i nauki.

Dla chętnych mamy również wersję online quizu:

 

„Kolumna Winogradskiego” – dokumentacja hodowli bakterii

noc-biologw-2021-v.9_6
Nasza planeta i wszystko co na niej istnieje, łącznie z ludźmi, uczestniczy w wielkim cyklu biogeochemicznym. Pierwiastki które kiedyś tworzyły skały, dziś mogą być na przykład częścią naszego organizmu. Najważniejszym elementem tego cyklu są mikroorganizmy (mikroskopijne glony, bakterie, mikrogrzyby), które przeobrażają materię organiczną w nieorganiczną i włączają w łańcuchy troficzne pierwiastki pochodzące z materii nieorganicznej, a także zamieniają energię słoneczną w pokarm dla innych organizmów.
Nasz eksperyment opiera się na przygotowaniu prostego urządzenia do hodowli mikroorganizmów –kolumny Winogradskiego, którą po raz pierwszy, w latach osiemdziesiątych XIX wieku, stworzył Siergiej Winogradski. Jest ona wersją zamkniętego mini ekosystemu, będącego odniesieniem do naszej planety, a mikroorganizmy odgrywają kluczową rolę w tym eksperymencie! Nie zobaczymy wprawdzie bakterii gołym okiem, ale zobaczymy efekty ich działania. Zobaczcie film dokumentujący eksperyment, przeprowadzony przez naszych specjalistów Magdę W. i Marcina L. i przekonajcie się jak jedne z najstarszych organizmów na Ziemi przeobrażają środowisko, w którym żyją i do przeżycia wykorzystują to co je otacza. Bakterie beztlenowe i tlenowe rozwijające się w kolumnie, specjalizują się i współpracują ze sobą, co pozwala stwierdzić, że tak naprawdę bakterie radzą sobie doskonale bez nas.

Dobre bakterie w akwarium

noc-biologw-2021-v.9_8
Czy wiecie, że istnieją też „dobre” bakterie”? Poznacie je oglądając film o pożytecznych bakteriach nitryfikacyjnych w akwarium, przygotowany przez naszą specjalistkę Dagmarę. Niewidoczne, a odgrywające ważną rolę mikroorganizmy, wykonują ogromną pracę, dbając o czystość wody i podłoża. Są ogniwem w obiegu materii i pozwalają utrzymać równowagę biologiczną w naszym mini-ekosystemie wodnym, jakim jest akwarium. O ich rozwój musimy zatroszczyć się jeszcze zanim pojawią się w akwarium zwierzęta. Krążenie pierwiastków biogennych jest ściśle sprzężone z wieloma gatunkami mikroorganizmów, a zatem bez nich żaden zbiornik wodny nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Boom tlenowy z bakteriami w tle

noc-biologw-2021-v.9_18

„Boom tlenowy z bakteriami w tle” to przygotowana przez naszych specjalistów: Natalię, Itę i Marcina S., gra edukacyjna, która uczy programowania/kodowania i logicznego myślenia. Dzięki niej dowiecie się w jaki sposób mikroorganizmy przyczyniły się do rozwoju życia na Ziemi. Nasza gra przeprowadzi Was przez etapy powstawania atmosfery tlenowej. Dla ułatwienia proponujemy obejrzenie filmu o tym wydarzeniu, dzięki czemu i sprawdzenie w jakiej kolejności powinny być ułożone punkty w grze. Jeśli macie ozoboty to super – będziecie mogli je wykorzystać. Jednak nie są one niezbędne, bo równie dobrze możecie przeprowadzić tę grę analogowo.

Instrukcja gry:

1. Wydrukuj kartę do gry.

2. Zeskanuj kod QR nr 1 i obejrzyj film.

3. Na podstawie animacji ustal kolejność etapów powstawania atmosfery tlenowej.

4. Przy pomocy załączonych kodów uzupełnij trasę o komendy dla ozobota (potrzebujesz cztery kolory pisaków: zielony, czerwony, niebieski i czarny).

5. Sprawdź poprawność trasy z filmem instruktażowym, ukrytym pod kodem QR nr 2.

Życzymy miłej zabawy.

Gleba – fabryka życia

noc-biologw-2021-v.9_10
Zdrowie gleby zależy od zróżnicowanych organizmów żyjących pod ziemią, począwszy od bakterii i grzybów, po malutkie owady, dżdżownice i krety. Pod naszymi stopami, złożona zbiorowość organizmów glebowych nieustannie prowadzi skoordynowane działania, które podtrzymują życie na Ziemi – bezpieczeństwo żywnościowe. Dobre warunki bytowania wszystkich roślin oraz zwierząt lądowych zależą od złożonych procesów, jakie zachodzą w glebie. Działalność antropogeniczna wiąże się z odpowiedzialnością za zachowanie jakości gleby. Rolnicy, opiekujący się znaczną częścią gruntów, mogą odegrać kluczową rolę w ochronie różnorodności biologicznej gleby, zanim żyjące w niej gatunki oraz ich delikatne środowisko zostaną utracone. O tym wszystkim dowiecie się z filmu przygotowanego przez naszych specjalistów: Dagmarę. Gosię. Marcina L. i Roberta.

Energia z bakterii

noc-biologw-2021-v.9_12
W poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii, naukowcy, m.in. z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, pracują nad eksperymentalną metodą, dzięki której będzie można uzyskać prąd elektryczny z bakterii i odpadów. Nasi specjaliści Magda W. i Marcin L. postanowili na małą skalę przeprowadzić taki eksperyment. Zobaczycie ile prądu „wyprodukowały” nasze bakterie. Technologia uzyskiwania energii z bakterii i śmieci ma pozwolić obniżyć koszty eksploatacji w stosunku do innych metod pozyskiwania energii. Metoda ta umożliwi w przyszłości przekształcenie tego, co jest marnowane w postaci odpadów w energię elektryczną i użyteczne związki chemiczne.

Historia epidemii

noc-biologw-2021-v.9_16
Warto uświadomić sobie, że epidemie i pandemie towarzyszyły ludzkości od zarania dziejów. Zapraszamy na cykl trzech filmów przedstawiających historię epidemii na świecie – od czasów starożytnych do czasów współczesnych, przygotowany przez Magdę H., Ulę, Hanię i Krystynę.
Skip to content