W kategorii Imprezy, Pokazy, Zajęcia

13 stycznia w godzinach 16:00-19:00 zapraszamy do naszego Centrum na wydarzenie zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów”. W tym roku hasło wiodące wydarzenia brzmi „„Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość”. W Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodniczym planujemy tematyczne zajęcia laboratoryjne, pokazy, koło fortuny z nagrodami/gadżetami i prezentacje multimedialne.
Warunkiem uczestnictwa jest wykupienie biletu przez naszą stronę internetową lub w kasie Centrum Przyrodniczego.
Cena wstępu jest zgodna z naszym cennikiem biletów. W przypadku zajeć z limitem uczestników będą przygotowane wejściówki, które należy pobrać w kasie Centrum.
Poznajcie program wydarzenia:

Zajęcia laboratoryjne
______________________________________
16:15-17:00
Magiczna woda
Woda to najbardziej niezwykła substancja chemiczna na Ziemi i pokrywa ponad 70% jej powierzchni. Powstanie życia miało miejsce w wodzie i wszystkie organizmy żyjące na naszej planecie potrzebują wody. Warto poznać właściwości tej zwykłej, a zarazem niezwykłej substancji towarzyszącej nam w życiu codziennym. Będzie to możliwe dzięki eksperymentom, które samodzielnie wykonają uczestnicy proponowanych zajęć.
Limit uczestników: 25 osób
Wiek uczestników: 5+ lat
16:15-17:00
Wodny świat pod mikroskopem
Fauna środowiska wodnego to ciekawy, bogaty świat. Oprócz ryb zamieszkujących zarówno wody stojące, jak i płynące naszego kraju, istnieje wiele drobnych organizmów, stanowiących ogromną część fauny, reprezentowanej przez dużą liczbę gatunków. Wiele z tych zwierząt zasługuje na uwagę ze względu na ciekawą budowę ciała oraz tryb życia. Dzięki obserwacjom mikroskopowym uczestnicy zajęć poznają wybranych mieszkańców wodnego świata.
Limit uczestników: 25 osób
Wiek uczestników: bez ograniczeń

Pokazy
________________________________________
18:15-18:35
Budujemy prosty filtr do wody
Woda jest niezbędna do życia każdego człowieka. Brak dostępu do czystej wody pitnej może być poważnym problemem. Nie wszędzie na świecie mamy do niej szybki i łatwy dostęp. W Polsce nie mamy tego problemy, warto jednak poznać sposób oczyszczenia wody w sytuacji kryzysowej. Podczas pokazu jego uczestnicy poznają tajniki wykonania prostego filtru do wody.
Wiek uczestników: 5+ lat
16:00-19:00
Pij wodę z kranu
Tytuł pokazu to jednocześnie hasło akcji Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
Woda z kranu jest bezpieczna, zdrowa, bardzo dobrej jakości, a jej parametry są na bieżąco monitorowane.
Jest powszechnie dostępna, przyjazna dla środowiska oraz znacznie tańsza od wody butelkowanej. Dostarcza wielu niezbędnych składników mineralnych np. magnez i wapń. Woda prosto z kranu jest ok. 250 razy tańsza niż woda kupowana w sklepach w butelkach PET, a dodatkowo chroni nasze środowisko przez ograniczenie liczby plastiku.
Woda z zielonogórskich wodociągów jest wodą czystą, zdrową i smaczną, posiada też większe walory zdrowotne od wody butelkowanej.
Specjalne stanowisko z pewnością zachęci uczestników do bycia eko i jednocześnie pozwoli na promowanie zdrowego stylu życia.
Wiek uczestników: bez ograniczeń

Quiz
________________________________________
16:00-19:00
„Wodne” koło fortuny z nagrodami
Czy znasz polskie rzeki? Czy potrafisz wymienić gatunki ryb bałtyckich? Czy znasz wzór chemiczny wody? To tylko wybrane pytania z naszego koła fortuny. Każdy uczestnik ma szansę wygrać atrakcyjny gadżet.
Wiek uczestników: bez ograniczeń

Wykład
________________________________________
17:30-18:15
Wokół rzeki
Rzeki dzisiaj wydają się mieć nie najlepszą „prasę”. Ostatnio najczęściej mówi się o nich w kontekście zanieczyszczenia lub powodzi. Jednak na pewno wielu z nas ma też pozytywne skojarzenia, choćby wspominając wypoczynek nad rzeką i spotkania ze zwierzęta, które żyją w rzece lub wokół niej.
Z prezentacji dowiemy się czym jest rzeka, jak zmienia się jej charakter i koryto i jak na przestrzeni lat wykorzystywano jej potencjał. Poznamy wybrane aspekty zależności między organizmami zasiedlającymi ekosystem rzeczny, np. jaki wpływ na rzekę może mieć wataha wilków.
Wiek uczestników: 10+ lat

Recent Posts
Skip to content